JARNÍ ZÁPASY 2022
DOROSTU SLOVANU ČERNOVÍR

BOHDAN CHARYKOV

22.5.    Dub nad Moravou - SLOVAN    3:4 (2:1)     Branky: Bohdan Charykov 2, Jakub Žvátora, Petr Čebiš

Konečně jsme zabrali venku a vyhráli vyrovnaný zápas. A to v utkání, ve kterém jsme nebyli lepší. Přesto je vítězství zasloužené. Otočit zápas ze stavu 1:3 na 4:3 se nepovede každý týden. Do utkání nezasáhli stále zranění Matěj Kovář a Matyáš Krejčí. Zato znovu osvědčil střeleckou formu náš ukrajinský útočník Bohdan Charykov. Ve třetím zápase vstřelil už čtvrtý gól a jen jediná branka ho dělí od nejlepších střelců Slovanu Máčaly, Čebiše a Kováře. Za zmínku rovněž stojí, že dorostence podpořili hráči mužů, kteří se přijeli podívat a povzbudit svoje mladší kolegy. Jo, a ještě poznámka k trenérově větě, že mohl druhou půli sedět skoro v klidu. Ano mohl, ale v žádném případě to nevydržel :-) a ukázal emoce. Ve vyrovnané tabulce dorost pořád bojuje o pořadí v první polovině.

Slovo trenéra Psotky: Soupeř mě v úvodu mile i nemile překvapil. Mile, že hráli velmi útočný aktivní fotbal, což byl velký kontrast s podzimem. Nemile, že nás tím zaskočil a už ve druhé minutě jsme prohrávali 1:0. Celý první poločas jsme se s jeho pojetím lehce prali, ale přesto jsme si vytvořili dobré množství šancí ze kterých jsme dali jen jeden gól a do šaten se šlo za stavu 2:1 pro domácí. Po určitých pokynech jsem klukům řekl, že vítězství si prostě už musí vzít, že žádná taktika není potřeba. Šancí si vytváříme dost. Kluci do druhého poločasu vlétli, a vytvořili si dvě velké šance. Neproměnili jsme je a dostali na 3:1. Reakce jaká přišla potom mě však strašně potěšila. Kousli se a rozhodli se v ten moment, že bez tří bodů neodjedou. Během zbytku zápasu jsem mohl sedět skoro v klidu. Po třech gólem ty body urvali, ukázali co vím, že to v sobě mají a při pokřiku po zápase byly slyšet ty dosavadní těsné prohry. Zápas byl daleko od ideálu, ale doufám a věřím, že může posloužit jako můstek k úspěchům tohoto týmu.

14.5.    Nové Sady - SLOVAN    2:1  (1:0)        Branka: Bohdan Charykov

Smůlu mají dorostenci Slovanu. Hrají dobře, snaží se, ale bohužel za to nejsou odměněni bodovým ziskem. Pravděpodobně si všechno štěstí vybrali v domácím zápase s Mostkovicemi kde jim pomohl vlastní gól soupeře v poslední minutě. Tentokrát na Nových Sadech byli celý první poločas nebezpečnějším celkem. Nicméně žádný z náznaků šancí nebyl dotažen do konce. Naopak inkasovali gól do šaten ve 43.min. Asistent rozhodčího sice v první chvíli mával ofsajd, ale pak se nějak zalekl a branka byla uznána. Po návratu z kabin se Slovan celou půli tlačil za vyrovnáním a třeba posledních 10 minut už to byl tlak docela výrazný. Dokonce vstřelil gól. V 65.min Kovářovu střelu gólman jen vyrazil, ale při dorážce Šindelky už stejný pomezní rozhodčí s ofsajdem neváhal ani chvíli, přestože se situace zdála podle pravidel. Nicméně k vyrovnání přesto došlo. V 88.min. Na přetažený centr si na pravém křídle počkal Bohdan Charykov a tvrdou střelou prostřelil domácího brankáře. Bohužel ale radost Slovanistů trvala jen minutu. Hned vzápětí po chybné rozehrávce dostali šanci domácí a podobnou střelou přes Štěpána Psotku stanovili konečný výsledek na 2:1 pro Nové Sady. Jsou to neradostné konce našich dorosteneckých zápasů. Pohříchu i s pachutí nepřesných výroků rozhodčích. V minulém kole doma s Čechovicemi i teď na Nových Sadech. Vypadá to, že štěstěna se přestěhovala z dorostenecké šatny do té mužské. Nezbývá, než pracovat dál a věřit, že příští gól naší nové ukrajinské akvizice bude znamenat body.

Slovo trenéra Psotky: Já už nemůžu psát hodnocení. Já bych se opakoval a kdo hodnocení jen čte by si myslel že si vymýšlím. Úsilí je neodměněný. Za každou chybu jsme trestání ze všech stran. Musíme to nějak zlomit toť vše.

8.5.    SLOVAN - Čechovice   2:3   (1:0)      Branky:   Sebastian Oppl, Bohdan Charykov

Další z řady zápasů našeho dorostu, kdy výsledek neodpovídá průběhu zápasu. Slovan vstřelil gól hned ve 2.min, kdy se prosadil Sebastian Oppl. Po zbytek první půle se pak hrál vyrovnaný duel. K docela zásadnímu momentu pak došlo tesně před koncem poločasu. Petr Čebiš se klasicky prosadil na pravém křídle a servíroval parádní přihrávku před bránu. Rovněž Šindelka nezaváhal a bez problémů skóroval. Všichni domácí fanoušci si v tu chvíli pomysleli, jak to byla parádní akce s gólem do šatny. Leč asistent rozhodčího z řad Čechovického družstva zamával ofsajd, kolem něhož byla docela ostrá diskuze. Nicméně gól nebyl uznán a poločasový stav byl pouze 1:0. Druhá půlka byla fotbalově zajímavější. Hostům se po hodině zápasu podařilo dvakrát skórovat a skóre otočit na svoji stranu. Od té chvíle se Slovan tlačil za vyrovnáním. Byl lepší a šance přibývaly. Vyrovnání dosáhl svojím prvním gólem ukrajinský hráč v dresu Slovanu Bohdan Charykov. Gól to byl povedený. Hlavičkou mezi stopery do země na zadní tyč. Zbývalo ještě 20.min do konce a zdálo se, že Slovan koncovku zvládne do vítězného závěru. Jenže tomu bylo naopak. Po chybě Černovírských a dobré finální přihrávce hostů v 89.min zápas nadvakrát rozhodl Čechovický Bílek. Slovanu už čas na odpověď žádný nezbyl. Docela krutá prohra s trochou křivdy při rozhodnutí rozhodčího v závěru první půle.

Slovo trenéra Psotky: Přijde moment kdy dobré výkony přestanou stačit. Gól v první minutě. Extrémní tlak, několik dobře vytvořených šancí, plno střel, velký tempo. Všechno tohle v zápase bylo, ale všichni odchází s pocitem prohry a na to, jak jsme hráli si v takovémto případě diváci nevzpomenou. My nic na svém stylu měnit nebudeme, přináší nám dominanci v drtivé většině zápasu, ale musíme se postavit situaci čelem a bez jakýchkoliv keců začít vyhrávat.

1.5.    Slavonín - SLOVAN   2:1  (1:1)      Branka: Filip Zatloukal

Sváteční dopoledne 1.5. zavedlo dorostence Slovanu na hřiště do Slavonína. Čekal je tam derby zápas severu Olomouce proti jižní části. Vědělo se, že to bude složitý zápas. Na domácím hřišti totiž Slovan na podzim podlehl Slavonínu 1:5. Navíc termínová kolize se zápasem mužů a starších žáků nenahrávala nějakým personálním posunům. Když se k tomu přidají absence klíčových hráčů Matěje Kováře a Matyho Krejčího, tak vyhlídky nemohli být radostné. Nicméně borci utkání zvládli. Podle slov trenéra Psotky se mladší hráči zlepšují každým dalším zápasem. V sestavě byli tentokrát opět jen 3 "starší dorostenci" ročníků 2003 a 2004. Slovan se dostal do vedení v 21.min, když snad svůj první gól v životě dal Filda Zatloukal ( :-). Bohužel hned v zápětí bylo vyrovnáno. Zápas pak rozhodla branka domácích na 2:1 v 78.min. Teď čekají doma Čechovice a pak možný reparát v dalším dílu "severojižní války". Za 14 dní na Nových Sadech. Snad bez absencí a navíc s možnou zahraniční posilou.

Slovo trenéra Psotky: Zápas ve vysokém tempu. Prvních 20 minut zakončených gólem určitě patřily mezi naše nejlepší dosavadní výkony. Kluci mají za sebou další cennou zkušenost proti velmi kvalitnímu soupeři. Progres je vidět každým zápasem.

23.4.    SLOVAN - Mostkovice / Kostelec   2:1  (1:0)    Branky: Sebastian Oppl, vlastní

Dorostenci Slovanu se konečně dočkali vítězství za 3 body. A nutno přiznat, že tentokrát měli trochu štěstí v koncovce. Na druhé straně se museli vyrovnat s absencemi nejzkušenějších hráčů ročníku 2003 a 2004. Perič, Žvátora, Baláž, Máčala, Kalvach, Kovář. Ti všichni by nastoupili v základní sestavě. Mladší hráči se prali o výsledek a první jarní vítězství dosáhli díky vlastní brance hostujícího kapitána v poslední minutě utkání. Svůj první gól v dresu Slovanu vstřelil Sebastian Oppl. V tabulce se tak dorosti dotáhli mj. na Slavonín do silnějšího středu tabulky. O svoji pozici budou v dalším kole bojovat právě ve Slavoníně.

Trenér Psotka: Zápas se velkou částí odehrával mezi šestnáctkami. Z naší strany byla snaha o zisk míče na soupeřově polovině a o přímočaré dlouhé přihrávky za obranu. Z jedné presingové situace Oppl skvěle získal míč od obránce a šel do nájezdu na brankáře, který proměnil. Ve druhém poločase jsme dostali gól po propadnutí ve středu hřiště. Několik brejkových situací jsme nezakončili a od 70 minuty jsme začínali být unavení. Přesto kluci nepolevili a obrovské úsilí bylo odměněno trochou štěstí, když si soupeř srazil náš centr do vlastní brány. Dobrý výkon proti Konici nebyl odměněn a po objektivním zhodnocení jsme pokračovali dál, stejně tak to bude teď, když po fotbalové stránce ne úplně ideální výkon skončil dobře. Myslím že za poznámku stojí zmínit fakt, že se nám během týdne zranili dva důležití hráči ročníku 2004 a v dnešní nominaci tak byli pouze 2 hráči "staršího dorostu" o to je fyzicky nadprůměrný výkon z dneška pro mě cennější.

16.4.    Šternberk - SLOVAN    4:2   (3:2)   Branky:  Jakub Vláčil, Matěj Kovář

Těžký zápas s kvalitním soupeřem se Slovanu nepovedl. Dvakrát sice vyrovnal vedení domácích, ale nakonec po boji padl. Utkání se bohužel odehrálo na umělé trávě a to bylo pro Slovan velké sousto. Inkasoval dva góly z rohu, jeden po nákopu a zásahu větru a teprve ten čtvrtý padl relativně "normálně"

Slovo trenéra Psotky: Tři góly jsme dostali po standartkách. Byli jsme slabší ve fyzických soubojích a to je vše co se k tomuto zápasu dá říct. Hrálo se na Šternberkské umělce kde by dorosti mohli hrát tak max. 7 x 7 aby měli odpovídající prostor. Takže o fotbalové stránce se moc mluvit nedá.

9.4.    SLOVAN - Konice     0:1   (0:0)

Druhý domácí zápas sehráli dorostenci Slovanu na hřišti "U komína" se soupeřem z Konice. V podzimním vzájemném utkání vyhráli naši borci v Konici po výsledku 1:0, ale hlavně po asi nejlepším výkonu v letošním ročníku. Se stejným soupeřem jsme se střetli i v zimní přípravě a rovněž tehdy jsme vyhráli 2:1. Oba celky se tedy dostatečně znaly a těžko se navzájem mohli něčím překvapit. Navíc Koničtí mají podobné výsledky jako Slovan, když většina jejich zápasů končí výsledkem 1:1 a a prezentují se i podobným herním projevem. A podle těchto skutečností utkání i vypadalo. První poločas byl bojem o střed hřiště a pokud byly šance, tak jen ojediněle. Tu největší asi představovala nastřelená tyč branky Slovanu po rohu Konice. Druhá půle už byla přeci jen o něčem jiném. Hned v úvodu totiž zaváhala do té doby dobře fungující obrana Slovanu a po dlouhém nákopu z poloviny hřiště se ocitl útočník Konice tváří v tvář gólmanovi Psotkovi. Ten ještě dokázal první střelu pokrýt, ale dorážce už zabránit nemohl. Od této chvíle byly karty rozdány tak, že buď zápas skončí tímto stavem 0:1, nebo se Slovanu podaří vyrovnat a soupeři se rozejdou po očekávané remíze 1:1. Všechno nasvědčovalo druhé variantě. Domácí přidali na aktivitě a byli jednoznačně lepším celkem. Trenér Psotka provedl několik přesunů v sestavě, na pravém křídle zvýšili obrátky Petr Čebiš s Matyášem Krejčím a začaly přicházet šance. Dvakrát se do přízemního centru nedokázal krokově napasovat Kuba Vláčil a lepší zpracování zabránilo skórovat v nájezdu i Petru Čebišovi. Téměř dokonalou akci předvedli Krejčí a Kovář, když centr pod sebe napálil Matěj Kovář pouze do břevna. No a pak přišla poslední šance Slovanu na vyrovnání. Maty Krejčí se dokázal protáhnout za obranu soupeře a vynutil si kličkou faul brankáře ve vápně. Rozhodčí pískl penaltu a k exekuci se postavil právě Maty. Gólmana překonal, ale míč odražený od tyče zůstal v jeho náručí. Odmítl tak nálepku nejlepšího střelce Slovanu v jarní sezóně. Potom už domácí další sílu k vyrovnání nenašli a padli vyčerpáním po výsledku 0:1. Konice nám tedy vrátila všechny předchozí prohry a přeskočila Slovan v tabulce. Závěrem bych rád zmínil tři okolnosti. 1. Slovan do základní sestavy nenasadil ani jednoho hráče dorazového ročníku 2003 a navíc téměř celý zápas odmakal žák Honza Sika. 2. Pochvalu zaslouží oba celky za způsob prezentované hry s výstavbou rozehrávky od brankářů, čímž byl fotbal kvalitní a zajímavý i bez více gólů. 3. Musím zmínil málo vídaný jev na této naší fotbalové úrovni. Když totiž rozhodčí zapískal penaltu po faulu na Krejčího, tak nejenom, že ani jeden z hráčů, či trenérů hostujícího celku ani náznakem neprotestoval, ale navíc se šel gólman za faul Matymu omluvit. To bych považoval za opravdu mimořádný počin fair play a tak by to mělo vypadat. Je vidět, že v Konici to s dorostenci dělají správným směrem. Takže úplný rezultát. Draze zaplacená chyba na začátku druhé půle a velmi dobrá fotbalová hra obou soupeřů s perfektním chováním. Takhle nějak by to mělo vypadat.

Slovo trenéra: První poločas v nižším tempu, ale s několika pěknými momenty. V druhém poločase jsme dostali gól z nepozornosti a soupeřem rychle rozehrané standardky. Celý zápas byl velmi dobrý, ale poslední půlhodina byl jeden z nejlepších výkonů co jsme předvedli. Několik šancí skončilo na brankáři, na tyči, pár centimetrů od gólu a neproměněná penalta byla jen jedna z mnoha příležitostí jak výsledek srovnat a otočit. Ke konci zápasu byl výkon kluků cítit i v atmosféře u diváků, kteří byly neobyčejně vtažení do zápasu. Jsem velmi spokojený s herním projevem a jsem zvědavý jaká přijde odezva na to, že práce zatím nebyla odměněná výsledky. Věřím, že bude pozitivní a převahu vystupňujeme tak, že nic než výhra nebude možné.

2.4.    Tovačov - SLOVAN     1:1 (1:0)      pen. 4:5      Branka: Matěj Šindelka

K nápravě prohry s Kozlovicemi zajížděl Slovan na docela horkou půdu do Tovačova. Týden před utkáním se radikálně změnilo počasí a namísto slunečných dní se vrátila zima s ledovým větrem. Co se nezměnilo byla absence nejstarších dorostenců i na tomto mistráku. A tentokrát se mezi omluvené zařadili i Filip Zatloukal, Bob Petrák, Seba Oppl a Martin Spáčil. Naopak se do sestavy vrátil Matěj Kovář. Sice ještě nerozehraný, ale mužstvu určitě pomohl. V samotném utkání byl Slovan po celou dobu lepším celkem. Domácí v podstatě využili jedinou svoji šanci. Tou byla nádherná střela z dálky v 27.min, kterou Štěpán nemohl v žádném případě krýt. Slovan měl svoji nejlepší pasáž na začátku druhé půle, kdy srovnal skóre v 47.min Matěj Šindelka na 1:1. Pak měli možnosti na otočení zápasu Matěj Kovář i Jakub Vláčil, ale stav se už nezměnil. Takže se přistoupilo k penaltovému rozstřelu. A v tom měl tentokrát Černovír navrch hned od začátku. Mečbol ještě Matěj Kovář nevyužil, ale druhou šancí už nejmladší borec na hřišti Honza Sika nepohrdl a skórováním rozhodl o druhém bodu pro Slovan. Konečně bylo tedy naše penaltové prokletí zlomeno.

Slovo trenéra: "Dnes jsme nehráli jen za Černovír, ale i za pozitivní přístup k fotbalu. My jsme se snažili o postupný útok a rozebírat soupeřův blok, v některých situacích nám chyběla odvaha a hlavně drajv do zakončení. Ze začátku druhého poločasu jsme se dostali do nejvyššího tempa a zo vedlo ke gólu. Soupeř měl kvalitní hráče, kteří byli schopni vymyslet zajímavá řešení. Například při gólu na 1:0 jeden z nich trefil nechytatelnou střelu z 30 metrů do šibenice. Zbytek jejich hry, ale byl založený na dlouhých míčích a soubojích. Celkově jsem spokojený, že jsme schopni kombinačně překonávat fyzicky vyspělejší soupeře. Každopádně, ale limit našeho výkonu je mnohem větší a věřím že kvalita poroste. Chci taky zmínit, že na rozhodující penaltu v šesté sérii si stoupnul Honza Sika ročník 07 ve svém prvním zápase v základní sestavě a proměnil"

26.3.    SLOVAN - Kozlovice     1:6 (0:3)       Branka: Matyáš Krejčí

K prvnímu jarnímu mistrovskému zápasu krajského přeboru dorostenců přijel do Černovíra ten nejatraktivnější soupeř. A sice suverénní lídr tabulky z Kozlovic. Pro Slovan to bylo těžké sousto a jen těžko hledal cestu, jak se soupeři vyrovnat. Tím spíš, že kádr dorostenců bude na jaře velmi oslaben o hráče ročníku nar.2003, kteří byli posunuti do mužského kádru jako pomoc při zachraňování I.B třídy. Tentokrát navíc chyběl i kapitán Matěj Kovář. Takže sečteno, podtrženo, zasloužené vysoké vítězství Kozlovic a pro Slovan poučná lekce.

Slovo trenéra: "Dnes si není co nalhávat. Soupeř byl ve všem lepší. Rychlejší, důraznější, hrálo se téměř celý zápas podle jeho režie. Nám se nedařilo získávat míče ve vysokém postavení. Kromě pár pozitivních výjimek ani výstavba hry nebyla podle představ. Dobré je že hráči věří ve způsob hry, kterým se chceme prezentovat a neupouští od něj. Z tohoto hlediska může být tento zápas jako velké poučení a nastavené zrcadlo. Na jakou úroveň rychlosti, fyzických a technických dovedností se musíme dostat, aby jsme byli schopni udávat směr zápasu my"

NEDĚLE      20.3.     14:00       Nové Sady - SLOVAN  1:1

SOBOTA      12.3.     10:00       Lutín Hněvotín - SLOVAN 0:1

NEDĚLE        6.3.      10:00       Konice - SLOVAN 1:2

SOBOTA      12.2.      12:00       Šternberk - SLOVAN 2:1